Üyelik Girişi

OSMANLI POSTA PULLARI

OSMANLI POSTA PULARI VE POSTA HİZMETLERİ

Memleketimizde, posta hizmetlerinin düzenli olarak ilk defa ele alınışı Sultan Mecit devrinde Tanzimat Fermanı ile başlamıştır. İlk posta nakli 1840 yılında “Deraliye” denilen İstanbul ile Edirne arasında başlamıştır. Bundan kısa bir süre sonra da İstanbul’dan Rumeli ve Anadolu Vilayetlerine resmi muhaberat taşıyan Tatarlar görevlendirilmiştir. Postanın en uzak yeri Bağdat’a kadar uzanıyordu. Mektubun ağırlığı ve gideceği mesafe tayin edildikten sonra, Posta Müdürü tarafından zarfın üzerine posta mührü basılır ve (ücreti alınmıştır veya ücreti alınacaktır) gibi damgalar vurulurdu.
 
Türkiye’de ilk posta pulu 13 Ocak 1863 tarihinde çıkarılmıştır. Bu tarihe kadar, mektuplar her postanenin kendine ait mührü ile damgalanırdı. Bu nedenledir ki, 1840 yılından 1863 tarihine kadar olan devreye “Prefiltetik” devir denir. Ayrıca, 1721 ila 1914 yılları arasında memleketimizde Avusturya, Almanya, Rusya, İngiltere, İtalya ve Fransa gibi ülkelerin posta şubeleri mevcuttu. İmtiyazlı yabancı postalarının hepsi ayrı ayrı kendi ülkelerinin pullarını kullanıyorlardı. Bu çeşit posta pullarına “Levant Pulları” denilirdi. 1914 yılında kapitülasyon ismi altında işleyen mali, iktisadi, adli ve idari bütün imtiyazlar kaldırılınca bütün yancı posta şubeleri de kapatılmıştır.
 
1862 yılında, Sultan Abdülaziz devrinde Posta Nazırı Agâh Efendi (Türkiye’nin ilk gazetecisidir) hükümete bir teklifte bulunmuştur. Bu teklife göre bütün ülke sınırları içinde kullanılmak üzere 20 para ile 5 kuruş arasında olan ilk emisyon Osmanlı Posta Pulları, taş baskısı sistemiyle dantelsiz olarak basılmıştır. Bu pullar üzerinde Sultan Abdülaziz’in imzasını temsil eden Tuğra vardır. Tuğra’nın altında bir hilal içinde (Devlet-i Aliye Osmaniye) yazısı mevcuttur.

  
Tuğralı pullar, ilk ikisi ince kâğıt ve üçüncüsü kalın kâğıt olmak üzere üç emisyon basılmıştır.
 
Osmanlı Posta Pulları, sıra ile Sultan Abdülaziz, İkinci Abdülhamit, Sultan Reşat ve Vahdettin zamanında çıkarılmıştır. Sultan Reşat’ın 1914 yılında Londra’da basılan 17 parça pullu posta serisinin 200 kuruşluk olanında kendi portresi vardır.
 
Bugün, 1863-1921 yılları arasında çıkarılmış 787 adet puldan müteşekkil Osmanlı Posta Pulları, gerek yurt içindeki gerek yurt dışındaki pek çok filatelistin koleksiyonunda en değerli pullardır. Özellikle 1863 tarihli ilk emisyon Tuğralı Pullar ve mektup zarfları nadir bulunan değerli parçalardır.

                                                                                                                                                                                                 TEVFİK ÜLKER


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam19
Toplam Ziyaret95422
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar28.877228.9929
Euro31.134931.2597
Saat