ANKARA FİLATELİ DERNEĞİ
Üyelik Girişi

Ana Sayfa

1960 yılında Uşak’ın Sivaslı İlçesinde doğan H.H. Ferda Samancı Özelleştirme İdaresi Başkanlığı ve Maliye Bakanlığında da uzun yıllar kamu hizmetinde bulundu. 27 Ağustos 2017 tarihinde vefat eden H.H. Ferda Samancı Özelleştirme İdaresi Başkanlığında aktif olarak çalışmaktaydı. Ömrünün son yıllarında filateliye gönül veren Sn. Samancı’yı daima gülen yüzü ve sevecenliğiyle hatırlayacağız. Ailesi ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
05.09.2017
Derneğimizin de içerisinde yer aldığı Ankaralı Koleksiyoner Ailesi tarafından 10 Haziran Cumartesi günü Türkiye Barolar Birliği LİTAİ Konukevi, Balgat-Ankara'da iftar yemeği organize edilmektedir.
02.06.2017
Derneğimiz üyelerinden, aynı zamanda Koleksiyoncular Derneği Kurucu Başkanı da olan Sn Korkut Erkan'ın Osmanlı Döneminde kahvenelerin gelişimini o dönem kartpostallarıyla birlikte ele alan yazısını aşağıda sunuyoruz. Bize bu sözü söyleten kahvehaneler, çay ve kahvenin serüvenini yaşayarak ortaya çıkmışlardır. 1610 yılında Felemenk tüccarlar tarafından getirilen çay yasaklanırken, 1543 yılında Yemen’den getirilen kahve de Ebu Suud Efendi’nin fetvasıyla Tophane’den denize dökülecektir.
12.05.2017
Derneğimiz üyelerinden Sn. Arsan Savaş Arpacıoğlu ile yapılan ve 24 Mart 2017 tarihli Zafer Gazetesinden yayınlanan, pul hobisinin Arpacıoğlu'nun yaşamındaki yeri ve pul kolleksiyonculuğu ile ilgili görüşlerini yansıtan röportaja aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. http://zafergazetesi.org/haber/Pul-bir-kultur-meselesidir/60419
12.05.2017
Derneğimiz Üyesi Sn. Korkut Erkan’ın organize ettiği Eski Zaman Sanat ve Kültür Merkezi Müzayedesi 28 Mayıs 2017 tarihinde Ankara’da, Ankara Plaza Otelde yapılacaktır.
08.05.2017
Ankara Filateli Derneği olarak 30 Nisan 2017 pazar günü Dernek binasını edinimimizin 10 yılını ve borcunun bitirilmesini törenle kutladık. Törende binanın alımında büyük emeği geçen Başkanımız Prof. Dr. Yahya Zabunoğlu’na Dernek Üyelerimiz adına takdim edilen plaket ile şükranlarımızı sunduk.
02.05.2017
Uzun zamandır aramızda görme imkanı bulamadığımız üyelerimizle bir araya gelmek, Dernek binasını edinimimizin 10 yılını kutlamak, başta siz üyelerimiz olmak üzere bu konuda emeği geçenlere şükranlarımızı sunmak ve aramızdan ayrılan üyelerimizi anmak amacıyla 30/04/2017 Pazar günü, saat 10:30’da bir tören düzenleyeceğiz.
06.04.2017
Derneğimiz Üyesi Sn Tevfik Ülker tarafından hazırlanan damgalı pul koleksiyonculuğu ve damgalı pullarla ilgili özellikleri içeren kısa makaleyi aşağıda bulabilirsiniz. Pul koleksiyonculuğunda toplanan pullar bazen bir temayı içerebilir veya bir ülkenin pullarını toplamak şeklinde olabilir. Bir konu üzerinde veya bir tema üzerinde ki koleksiyonumuz; damgasız, damgalı, zarf üzerinde ve eğer varsa ilk gün damgalı zarflar temin edilerek sergiye hazırlanmış olur.
06.04.2017
Sosyal medyada, 3 yıl önce vefat eden Derneğimiz üyesi, Abimiz Kaya Dorsan ile ilgili bir anma mesaj yayınlandı. Mesajı yayınlayan Emin Levent Şanlı, ortak tutkuları filateli sayesinde tanıştığı Kaya Dorsan’la koleksiyonerlik ve özellikle İlk Gün Zarfları (FDC), bunların postadan geçirilmesinin önemi ve damgalar üzerine görüşler içeren, yaklaşık 2 yıl süreyle gerçekleştirdikleri yazışmalarından bazı bölümlere de mesajında yer verdi. Sosyal medyada yayınlanmış olsa da, Sn. Şahin’in nezaket gösterip yayınlamamıza izin verdiği, filatelik açıdan önemli görüş ve değerlendirmeler içerdiğini düşündüğümüz Kaya Dorsan ile ilgili mesajını aşağıda paylaşıyoruz.
03.04.2017
Yaz dönemi sona erdi, okullar açılıyor. Biz de, Ankara filateli Derneği olarak 4 Eylül tarihi itibariyle Derneğimizin kapılarını açtık, faaliyetlerimize devam ediyoruz. Tüm üyülerimiz ile birlikte filatelist ve koleksiyonerleri faaliyetlerimize katılmaları için davet ediyoruz.
17.09.2016
 2 

OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTIMIZI YAPTIK

Derneğimizin 2018-2019 yıllarını kapsayan faaliyet dönemi için Olağan Genel Kurul Toplantısı 17/01/2016 tarihinde üyelerimizin katılımıyla Dernek Binamızda yapıldı.  Divan Başkanlığı’na Yılmaz KUZLU ve katip üyeliklere Hilmi YILDIRIM ve Ceren TEKSÖZ seçildi. Yönetim Kurulu Faaliyet Raporu ve Denetim Kurulu Raporlarının okunması ve müzakeresini takiben her iki rapor da üyelerimiz tarafından oy çokluğu ile kabul edildi. Yapılan seçim sonrasında Derneğimizin yeni yönetim ve denetim kurulu aşağıdaki şekilde teşekkül etmiştir.

Yönetim Kurulu

  • Dr. Murat İbrahim ÇELEBİ  Başkan
  • Koray OLŞEN                    Başkan Yardımcısı
  • Hilmi YILDIRIM                 Genel Sekreter
  • Rüştü TIRAŞ                     Sayman
  • Mustafa KANTAR               Üye

Denetim Kurulu

  • Ergun NAMLI
  • Doğu MERMERCİ
  • Ferit ERKEKLİ


Derneğimiz, pul ve türevlerinin (ilk gün zarfları (First Day Cover), posta kartları, özel gün damgalı pullar, zarflar, kartlar vb.) toplanmasını teşvik etmek, bu konuya ilgi duyan kişileri, özellikle eğitim çağındaki gençleri bilgilendirmek, pul sevgisini aşılamak, dünya pulculuğundaki gelişmeleri takip ederek PTT tarafından şekillendirilmekte olan Türk Pulculuğu Politikasının oluşumuna katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.

Halihazırda Derneğimizin 112 üyesi mevcuttur. Dernek binamızda pazar günleri saat 11.20'den itibaren yapılan mübadeleler ile üyelerimize filatelik ürünleri alma ve satma imkanı sunulmaktadır. Dernek Binamız Ziya Gökalp Caddesi 72/1, Kurtuluş adresindedir.

    

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam22
Toplam Ziyaret73085
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar9.57939.6177
Euro11.148711.1934
Hava Durumu