Üyelik Girişi
Korona Viriüs Pulları
Korona virüs (Covid-19) salgının tüm dünyayı sardığı bu günlerde evlerde hapis olan insanlar kitap okumak, film seyretmek, aile içerisinde oyunlar oynamak gibi aktivitelerle zamanlarını geçirmeye çalışıyorlar. Koleksiyonerler, özellikle biz filatelistler bu zamanı birikmiş bir köşede duran pullarımızı ayrıştırmak, koleksiyonlarımızı gözden geçirmek, pullarla ilgili araştırma yapmak için kullanıyoruz. İyi tarafından bakarsak, virüsün bizi eve hapsettiği bu dönem hobilerin zamanımızı değerlendirmede ne kadar önemli bir araç olduğunu söylemeye bir kez daha gösterdi.

Söz korona virüsten açılmışken, bahse konu salgınla ilgili dünyada ilk pulun çıkarıldığını duyuralım. ABD pul dergisi Linns Magazin’in haberine göre, İran’ın, ülkesinde salgına karşı savaşan sağlık çalışanlarını onurlandırmak için çıkardığı pul 17 Mart 2020’de İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani tarafından yapılan kabine toplantısında duyuruldu.  Farsça ve İngilizce basılan pul üzerinde korona virüsün elektron mikroskobu görüntüsünün yanı sıra yüz maskeli üç sağlık çalışanı ve gaz maskeli bir asker sembolü mevcut. Dünyada korona virüsten en çok etkilenen ve en fazla can kaybının yaşandığı ülkelerin başında gelen İran çıkardığı pulda sağlık çalışanlarını Farsça ve İngilizce olarak “Vatan Kahramanları” ibaresi ile onurlandırmış. Bilindiği üzere, İran virüsle mücadele esnasında ölen sağlık çalışanlarını şehit sayıldığını da ilan etmişti.

Korona virüs ile ilgili pul çıkarma hazırlığında olduğu söylenen diğer bir ülke de Çin Halk Cumhuriyeti. Virüsün ilk görüldüğü ve buradan dünyaya yayıldığı ülke olan Çin ile ilgili olarak sosyal medyada aşağıda yer alan pulun Temmuz ayında çıkarılacağı söyleniyor.

Dünya genelinde korona virüs ile mücadelenin sona ermesinden sonra başta Avrupa’dakiler olmak üzere birçok ülkenin gerek sağlık çalışanlarına duyulan minnet gerekse yaşanan trajedinin büyüklüğünü yansıtan pulları çıkarması bekleniyor.

İran tarafından çıkarılan korona virüs pulunun, elektronik haberleşmenin neredeyse tüm kitle iletişimini domine ettiği, pulun artık ölmekte olduğu, hatta postanelerde kullanımının tümüyle ortadan kaldırılacağı iddialarını tekzip ettiğini düşünüyorum. Tabi ki elektronik haberleşme hala en yaygın, en hızlı iletişim aracı, ama verdiği mesajlar hemen tüketilen, çok kısa ömürlü mesajlar olup, bir gün sonrasında bile kalıcı değil. Görüyoruz ki posta pulları toplumsal değişimi yansıtan, bir mesajı, bir konuyu, bir kişiyi, özel bir olayı tanıtan, kalıcı, hatta kuşaktan kulağa aktarılabilecek yoğunlaştırılmış mesaj veren en etkili iletişim ve aktarma aracı olma özelliğini hala sürdürmektedir. 
  
1706 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam4
Toplam Ziyaret98000
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar30.817230.9407
Euro33.240733.3739
Saat