Üyelik Girişi
DÜNYANIN EN PRESTİJLİ FİLATELİK ORGANİZASYONLARINDAN MONACOPHIL 2015, 4-7 ARALIK TARİHLERİ ARASINDA YAPILDI

Monako Prensi Albert’in himayesinde, Monte Carlo Elit Filateli Kulüp ve Monako Posta İdaresi tarafından düzenlenen Monacophil, dünyanın farklı bölgelerinden gelen bir çok  filatelist, posta idaresi yetkilisi ve filatelik malzeme ticareti yapan tüccarı bir araya getirdi. İki yılda bir düzenlenen ve bu yıl 10cusu yapılan organizasyona Derneğimiz üyeleri Dr. Murat İbrahim ÇELEBİ ve Dr. Halit Ümit ÖZDEMİRER katıldılar.
Monocaphil ile ilgili bu yıl yapılan organizasyonun detaylarını sizlerle paylaşmadan önce, Monte Carlo Elit Filateli Kulübünü kısaca tanıtalım: 1989 yılında Monako Prensi Rainer’in direktifi ile kurulan Kulüp, belli başlı posta idareleri ve farklı ülkelerdeki 10 pul müzesinin yanı sıra, dünyanın en önde gelen 100 filateslisti olmak üzere çok sınırlı sayıda üyeyi bünyesinde barındırmaktadır. Kulübe üye olmanın şartlarından en başta geleni,  zengin bir koleksiyona sahip olmak ve uluslararası filatelik organizasyon ve grand prixlerde altın madalya kazanmış olmaktır. Ancak, bu koşullara sahip olmak da Kulüp üyeliğini otomatik olarak sağlamamaktadır. Mevcut 100 üyeden herhangi birinin koleksiyonerliği bırakması veya ölümü halinde yeni üyenin Kulübe katılması mümkün olup, halihazırda üyelik için uzun bir bekleme listesi mevcuttur. Bünyesinde dünyanın en seçkin filatelistleri barındıran Monte Carlo Elit Filateli Kulüp üyeleri arasında bir Türk vatandaşı da mevcuttur: Davit Franco.  Osmanlı İmparatorluğu dönemindeki Fransız Levant Posta ürün ve pulları üzerine geniş bir koleksiyonu mevcut olan Davit Franco, Monte Carlo’da kendisiyle yaptığımız söyleşide Kulübe üyeliğe hak kazandıktan sonra girebilmek için 3 yıl beklediğini ve 2002’den bu yana Kulübün üyesi olduğunu ifade etti. Monte Carlo Elit Kulübü, dünyanın en önde gelen filatelistlerini bünyesinde barındırma, Monaco’da dünya çapıda sergiler düzenleme ve Filateli alanında akademik niteliğe sahip kitap ve eserler yayınlamayı en başta gelen hedefleri olarak belirlemiş.
 
Bu hedefler çerçevesinde Monacophil, her seferinde bir ülke ile işbirliği içerisinde ve belirli bir tema üzerine düzenleniyor. Bu yılki organizasyon için seçilen ülke Rusya, tema ise Prens I. Albert (1846-1922)’in kutuplara yaptığı seyahatin 100. yılına denk gelmesi vesilesiyle “Kutuplar” olarak belirlenmiş.
 2 Aralık akşamında Monaco Hermitage Otel’de katıldığımız kokteyle başlayan organizasyonun resmi açılışı, bir gün sonra güvenlik nedeniyle sadece belirli davetlilerin katıldığı törenle Monaco Pul Müzesinde Prens Albert tarafında yapıldı.  Açılışla birlikte Monako Posta İdaresi tarafından organizasyon ve sergi için özel olarak hazırlanan portföy,  blok ve pullar satışa sunuldu.
 
Açılış sonrasında, 3 gün boyunca Prens Albert, İngiltere Kraliçesi Elizabeth ve diğer Kulüp üyelerinin koleksiyonlarından, belki de bir pul severin hayatında toplu olarak bir kez görebileceği 100 nadir parça sergilendi. Tabi ki böyle nadir parçaların bulunduğu sergiyi gezmek için 10 Euro’luk bir giriş  ücreti talep edildiğini de belirtmeliyiz.
Sergilenen parçalar arasında, daha önce web sitemizde haber yaptığımız 2015 yılında milyon ABD Doları bedelle satılan ve artık bir efsaneye dönüşen İngiliz Guyanası’ndan 1 centlik “Magenta” pulu hemen baş köşeye yerleştirilmişti.
 

1 Cent Magenta

Sergide öne çıkan diğer bir parça ise Kraliçe Elizabeth’in koleksiyonundan gelen, dünyada resmi olarak basılan  2. Pul olma özelliğini taşıyan Penny Blue idi.  Sergilenen parçayı  nadir kılan özellik ise  pulun, mükemmel  kondüsyonda 38 parçalık bir blok halinde olmasıydı.
  2 Cent Penny Blue

2 Cent Penny Blue

Osmanlı İmparatorluğu Döneminden 2 parçanın; 1874 yılına ait  Dedeağaç damgalı zarf ile 5 numaralı Tuğralı Tetbeş Başbaşa 28’li tabakanın  100 nadir parça arasında  yan yana yer bulması, Osmanlı pullarının dünya filatesindeki yeri açısından da bir göstergeydi. Sergideki parçaların resimlerini çekmek yasak olmasına rağmen, bu nadide 2 parçayı sizlerle paylaşabilmek adına özel izinle uzaktan da olsa çektiğimiz kareyi aşağıda paylaşıyorum.
 
Bu iki parçadan Davit Franco’ya ait Dedeağaç damgalı zarf Türkiye’deki Levant Postanelerinin nadir parçalarından birisi. Küçük bir liman kenti olan Dedeağaç 1913 yılında II. Balkan Savaşı sonrasında kaybedilmiş olup, bugün Yunanistan sınırları içerisinde yer almaktadır.
Üzerinde Sultan Abdülaziz Tuğrasının olduğu, taş baskı tekniği kullanılarak basılan  II. seri Tuğralı pullardan 28 parçalık tabaka ise 1996 İstanbul Dünya Pul Sergisi’nde altın madalya kazanan ve Osmanlı posta tarihi ile ilgili geniş bir koleksiyonun sahibi İsrailli Joseph Hackmey’e ait.
Saatler harcadığımız Pul Müzesinden hemen bitişik binadaki Lüks Model Araba Müzesine geçtik. Burada, Kutuplar hakkında bir çok koleksiyonun oluşturduğu büyük bir sergi  Ferrariler arasında  gezilebilmekteydi.
Filateliye doyduğumuz 4 günün sonunda, katıldığımız yemekler ve sergi süresince edindiğimiz dostluklarla Monte Carlo’yu terk ediyoruz.  Filateli, çocuklar yıllarımızda kanımıza giren bir tutku! Öyle bir tutku ki,  dünyada birçok anlaşmazlık ve çatışmanın yaşandığı şu günlerde, farklı din, dil ve ırklardan insanları dünyanın bir köşesinde bir araya getirip,  kaynaştıran ve yıllar sürecek dostlukların temelini atan bir hobi. Bizlere düşen görev, teknolojik gelişmeler karşısında yok olmaya yüz tutan bu güzel hobiyi yeni nesile sevdirmek ve yaşamasını sağlamaktır.

               

 

  
2960 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam21
Toplam Ziyaret95424
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar28.877228.9929
Euro31.134931.2597
Saat