Üyelik Girişi
PTT 2014 DÜNYA KUPASI PULLARI VE DOLAŞIMDAN KALDIRILAN PULLAR
Konuyla ilgili PTT Genel Müdürlüğü tarafından resmi açıklama yapılmamasına rağmen, dünya kupası organizatörü ve isim hakkı sahibi FİFA ile telif anlaşılması yapılmadan pulların satışa sunulması nedeniyle apar topar dolaşımdan kaldırıldığı söylenmektedir.
Yaz döneminde piyasaya çıkması nedeniyle birçok pul severin alamadığı seriden kaç adet satıldığı bilinmemekle birlikte, toplam 7,5 TL değerindeki 4 puldan oluşan seri internet satış kanallarında 150-750 TL aralığında satışa sunulmaktadır. Görünen odur ki dolaşımdan kaldırılan 2014 Dünya Kupası Pul Serisi gelecek yıllar içerisinde en çok aranan ve nominal değerine oranla değeri en çok artan serilerden birisi olacaktır. Diğer yandan, toplanan seri yerine PTT tarafından 08.08.2014 tarihinde Dünya Kupası için 2 puldan oluşan, 3,75TL değerinde yeni bir seri satışa sunulduğunu da belirtelim.
 
Pulların yapılan hatalar nedeniyle dolaşımdan kaldırılmalarına dünyadaki diğer posta teşkilatlarında da sıklıkla rastlanmaktadır.
 
Çok geriye gitmeden, 2014 yılında İrlanda Posta Teşkilatı An Post tarafından Kaptan Jack White anısına bastırılan pul üzerinde yanlış resim kullanıldığını belirtelim. Piyasa sürüldükten 10 dakika toplatılan 60 centlik pul halihazırda 200 Euroya alıcı bulmaktadır.

Diğer bir örnekte ise, 2010 yılında ABD’de piyasaya sürülen ve Las Vegas’taki yapıları gösteren pul serisi içerisinde yanlışlıkla New York’ta yer alan Özgürlük Heykelinin resmi yer almıştır. 2006 yılında, Yeni Zelanda’da da Maori Yerlileri kültürünü tanıtmak amacıyla çıkarılan pul serisi, pullardaki resimlerin Maorileri küçük düşürücü nitelikte olduğu için 3 gün sonra toplanmıştır.
   
2004 yılında komşumuz Yunanistan’ın Posta İdaresi ELTA, ülkede yapılan olimpiyat oyunlarında madalya kazanan sporcuları onurlandırmak için madalya kazanan her sporcu için pul çıkartmış, bronz madalya kazanan halterci Leonidas Sampanis adına basılan pul sporcunun doping yaptığı gerekçesiyle madalyasının geri alınması üzerine, piyasaya sürüldükten hemen 5 gün sonra toplatılmıştır.


Yukarıda belirtilen örneklerin yanı sıra dünya filateli tarihinde çeşitli gerekçelerle piyasadan toplatılan pulların daha birçok örneği mevcuttur. Posta idareleri tarafından yapılan bu hatalar filatelisler için rüyaları süsleyen bir fırsattır. Piyasaya çok sınırlı sayıda sürülmeleri nedeniyle hatalı pulların değeri kısa süre içerisinde oldukça yüksek fiyatlara ulaşmakta ve bu pulları elde edebilen şanslı filatelistler için ise zaman içerisinde küçük bir serveti ifade etmektedir. Bu nedenle, bu tür pulların piyasadan toplanmasına karar verildikten sonra, karar çok gizli tutularak toplama ve imha işlemi, kararı içeriden öğrenenlerin haksız kazanç sağlamalarına imkan vermeyecek şekilde süratle tamamlanmalı ve hemen sonrasında kamuoyu bilgilendirmelidir.
                                                                                    Dr. Murat İbrahim ÇELEBİ
  
5923 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam19
Toplam Ziyaret85920
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.781718.8569
Euro20.501920.5841
Saat